Smrča za zaštitu od vetrova

Na Staroj planini zasađeno 6.000 sadnica smrče u akciji organizacije „Discover Serbia“

Sadnja, ilustracija, foto: pixabay.com
Sadnja, ilustracija, foto: pixabay.com

U organizaciji „Discover Serbia,“ proteklog vikenda, od 25. do 26. oktobra 2024. godine, uspešno je sprovedena akcija pošumljavanja na Staroj planini, u okviru koje je zasađeno 6.000 sadnica smrče.

Akciji se odazvalo 150 volontera koji su, uz podršku preduzeća JP „Stara planina“ i JP „Srbija šume,“ radili na unapređenju prirodnog okruženja. Skijališta Srbije podržala su ovu inicijativu, nagradivši svakog volontera jednodnevnim ski-pasom za skijalište Stara planina.

Fotografija je ilustracija, nije identična biljka sa fotografije, foto: Staraplanina.info
Fotografija je ilustracija, nije identična biljka sa fotografije, foto: Staraplanina.info

Ekološki značaj i funkcija vetrozaštitnog pojasa na Staroj planini

Formiranje vetrozaštitnog pojasa, posebno u delovima gde su vetrovi najintenzivniji, od ključnog je značaja za Stara planina skijalište, jer obezbeđuje bolje uslove za skijaše, smanjujući brzinu vetra i sprečavajući nagomilavanje snega na stazi. Pojas od četinara, posebno smrče, poznat je po tome što svojim granama zadržava sneg, stvarajući prirodnu barijeru koja štiti stazu i doprinosi većoj bezbednosti posetilaca. Pored toga, vetrozaštitni pojas ima važnu ulogu u očuvanju biljnog i životinjskog sveta, sprečavajući eroziju tla i stabilizujući planinski ekosistem.

Zasadi, foto: pixabay.com
Zasadi, foto: pixabay.com

O smrči kao idealnom izboru za pošumljavanje na planini

Smrča (Picea abies), vrsta četinara koja je u ovom slučaju izabrana za sadnju, prilagođena je uslovima visokih nadmorskih visina i hladnih planinskih klimata. Poznata po svojoj otpornosti na vetar i sposobnosti da brzo raste, smrča je odličan izbor za pošumljavanje planinskih područja. Njeno čvrsto korenje stabilizuje tlo, dok gusta krošnja omogućava formiranje prirodne barijere koja smanjuje udar vetra. Smrča, osim što doprinosi očuvanju prirodne sredine, pruža utočište mnogim životinjskim vrstama i čini važan deo biodiverziteta Stare planine.

Inicijativa „Discover Serbia“ još jednom je pokazala značaj ekološke svesti i odgovornog odnosa prema prirodnim resursima Stare planine, koja svojim bogatstvom i lepotom privlači ljubitelje prirode i sporta tokom cele godine.

Piše: simplelook

Imate komentar?

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Najnovije na portalu

Video priča

Stara planina – neistražena i najdivnija (FOTO+VIDEO)

Na stazama 30 cm snega

Odlični uslovi za skijanje na Staroj planini

Dobro došli

Vazduh na Staroj planini je sam po sebi brend, ovo su pluća Srbije!

Smestaj na Staroj Planini